Лечебна Ружа – корен: Лечебната Ружа е билка, която можем да срещнем по влажните крайречни и мочурливи райони. Любовта и към влагата считам, е накарало ружата добре да я познава…. Старите знахари казват, че за да излекува ружата влагата в нас и да втечни секретите в белите ни дробове трябва да търсим корени на поне две годишни растения. Тогава са взели от земята достатъчно, за да имат силно противовъзпалително и слузоотделящо действие. Слузното вещество, което корените съдържат действа смекчаващо при възпаление на дихателните пътища, задух и секрети. Във вода тези вещества набъбват и образуват желатиноподобна слузеста маса, която образува защитна покривка върху възпалените лигавици и предпазва сетивните нервни окончания от дразнещите вещества като намалява кашлечния рефлекс и подпомага оздравителния процес.
Слез – цвят: Едногодишно растение, понякога може да живее и по няколко години. Можем да го видим по буренясали места, развалини, изкопи, край пътища и из тревисти места. Наблюдавайки поведението на билката, то веднага ни навежда на мисълта, че щом тя расте на влажни, изоставени, буренясали райони, то тя е идеален помощник за заболявания със застоен и хроничен характер. И ето, когато имаме задръжка на секрети, кашлица в качеството на застопорени процеси, когато не можем да извадим нещо от себе си, то слеза, със своята уникална функция да втечнява, смазва и изчиства е моя втори избор. Цветовете и листата му съдържат слузно вещество, танини и др., които имат спазмолитично, противокашлично, седативно/ успокоително/ действие.
Мащерка: Мащерката е една от билките в народната медицина с най – много история и изключително широко приложение. По – горе споменах, че уникалните и специфични етерични масла, които съдържа мащерката я прави изключителен адаптоген, антисептик, със силен локален имуностимулиращ ефект. Дори и фармацевтичната индустрия използва извлека от мащерка за почти всички продукти за бронхит, пневмония, кашлица и много, много други. Мащерката е топлолюбива и обича слънцето, топлите и уютни балансирани райони, откритите поляни…. Природата ни подсказва, че вложена в отвара, то тя ни релаксира, балансира, успокоява, затопля…
Борови връхчета: Иглолистните дървета са чудото на планетата. Растат на високо, студено, издържат и не губят свежестта си в нито един от сезоните, имат изключителни потребности от вода. Природата на иглолистните да дишат и да дават въздух е неподправена именно поради тази причина, етеричните масла на иглолистните са първи помощници когато имаме проблем с това тялото ни да поема въздух. Независимо дали проблемите са в горните или долните дихателни пътища, дали става дума за хрема, синузит, фарингит, ларингит, пневмония или бронхит, отварата или маслото от борови връхчета са доказали своята сила и лечебен ефект. Познати още от древността, от времето на Хипократ в народната медицина на много народи боровите екстракти и терпентиновото масло от смолата на бялия бор се използват срещу заболявания на бронхите и белите дробове именно заради антисептичните и бактерицидни свойства, чрез инхалации се използва за лечение на трахеите и бронхитите, а отварите от билката активира секрецията на бронхиалната лигавица, потиска възпалителния процес и лекува кашлица.
Широколист Живовляк: За Живовляка може да прочете изумително много. Списъка със сериозното приложение на тази билка често възприемана като бурен е безкраен, като започнем от лечение на белодробни заболявания, на храносмилателната система, кожни и много, много други. Още през XII в.пр.н.е. билкари в Китай са считали билката за безценна и са я продавали изключително скъпо. Може да откриете в старите книги и на нашите билкари множество рецепти и информация. Живовляка е неотменна част и от моя чай наблюдавайки характера му…Буквално всяка от 200 разновидности на живовляка са еднакво лечебни и полезни. Той расте особено добре на бедни, каменисти почви като пътища и горски пътеки. И ето идва ред и за неговата роля тук…след като слузта и ружата свършат своята работа по втечняване на секретите, бора и мащерката подпомогнат имунитета и действат противомикробно, то живовлека ще ни помогне да изхвърлим ненужното и задържаното в нас под формата на храчки и секрети. Това е само една много малка част от всичко, което живовляка ни дава….
Роза – цвят: Почитанието към този удивителен цвят е навсякъде по света. Освен със своите естетични и козметични свойства обаче, България е благословена да бъде родината на най – красивото и в същото време изключително лечебно растение. Освен силно антисептично действие, розата успокоява спазмите и благоприятства по – лесното отделяне на секретите. Помага при редица белодробни заболявания, при задух, астма и др. Уникалното етерично масло на розата е сериозен антисептик, балансьор, слузооттделящ, изчистващ и възстановяващ.
Драка(паричка): Драката е в класа на универсалните билки, които са постоянни в моята практика. Тази билка участва във всички лечения на горни и долни дихателни пътища, имаща свойството да противодейства на всякакъв вид кашлица, независимо от произхода и…Този бодлив храст със сух плод под формата на паричка или забележете…форма на сливицата в човешкото гърло я прави отличник, когато симптоматиката е свързана със суха, дразнеща, деряща, магарешка или спастична кашлица.