Чай при депресия
Съдържание: centella asiatica (Готу кола), glycyrrhiza glabra (Женско биле), tinospora cordifolia (гудучи), withania somnifera (Ашваганда), zingiber officinale(Джинджифил), pueraria lobata(Кудзу), nardostachys jatamansi (Нард), asparagus racemosus (Шатавари), valeriana officinalis(Валериана).
Корените на Валериана действат успокоително при безсъние, като имат умерен сънотворен ефект. Растението се използва при нервна възбуда, нервна и психическа преумора, неврози, неврастения, нервно сърцебиене. Прилага се за лечение на епилепсия в съчетание с други билки. Валериана има така наречения уравновесяващ ефект – при възбудено състояние на нервната система, билката засилва задръжните процеси в главния мозък, а при умора помага да се мобилизира нервната система. Билката има успокояващо действие върху централната нервна система
Готу кола (Centella asiatica) подобрява функциите на ЦНС и мозъчната дейност, като подпомага процесите на циркулация на кръвта към мозъка и оросяване. Поддържа добра умствена яснота, памет и концентрация. Съдейства за облекчаване на умствената умора и тонизиране на мозъка. Подпомага намаляването на негативните ефекти от ежедневния стрес, като повишава енергията и жизнеността, без стимулиране на надбъбречните жлези. Повлиява благотворно съединителната тъкан и синтеза на колаген в организма и е особено подходяща за хора, които страдат от разширени вени, флебит, хемороиди, стомашни язви като подпомага укрепването на венозната система.
Билката Шатавари има широко приложение в Аюрведа, като се използва включително и при нервни разстройства, депресия, за подпомагане лечението на епилепсия, както и при загуба на способността за запомняне.
Ашваганда стимулира растежа на нервните клетки, подпомага реконструкцията на синапсите – възлите, където тези клетки комуникират помежду си и повлиява невротрансмитера GABA (свързан с функции като концентрацията, паметта и качеството на съня). Според проучванията, ашваганда може да се окажа основа на лекарствени средства за редица нелечими невродегенеративни заболявания като епилепсия, Алхаймер, Паркинсон. Междувременно, експерименталните лечения с ашваганда на по-леки състояния като тревожност, депресия и безсъние вече отчитат забележителен ефект, съпоставим с този на фармакологичните антидепресанти.
Гилой (Tinospora cordifolia) може да инхибира ензима – моноаминооксидаза, като по този начин предотвратява разграждането на моноаминните медиатори в ЦНС – допамин, норадреналин, адреналин, хистамин. В традиционната медицина МАО – инхибиторите са лекарствата на избор при лечението на депресия. Прилагат се още при лечение на социална фобия, Паркинсонова болест, агорафобия – страх, изпитван при преминаване през големи открити пространства.
Nardostachys jatamansi подкрепя нервната система. Допринася за менталното отпускане и психическия баланс в ситуации на краен стрес и в случай на нервна превъзбуда. Билката се използва за подпомагане лечението на епилепсия, при ускорен пулс и сърцебиене